BMY Logo
|

İnovatif Teknoloji

En İyi Motorlar İçin En İyi Biyel Kolları

Dünyayı Hareketlendiren Güç

SSS
1- Biyel kolu nedir ve nasıl çalışır?

Biyel kolu bir ucu perno ve kol burcu yardımıyla pistona ve diğer büyük ucu ise krank pimi ile krank miline bağlanan, pistonun silindir içinde yaptığı dikey hareketi, dairesel harekete çevirerek krank milinin dönmesini sağlayan bir motor ekipmanıdır. Ayrıca motorun çalışma esnasında piston pernosu ile birlikte mekanik olarak en çok mukavemet uygulanan parçasıdır.

2-Biyel kolu hangi durumalarda bozulur ve hangi şartlarda değişmesi gerekir?

Her çalışan sistemde olduğu gibi, içten yanmalı motorlarda belli bir süreden sonra verimsiz hale gelirler. Aşağıda belirtilen neden dolayı biyel kolları değiştirilmesi tavsiye edilir.
- Yağsız kalan yataklarının sarması
- Kol burcunun yerinden oynaması
- Silindirlerdeki düzensiz patlama sonucu biyel kollarının eğilmesi veya yumuşaması
- Düzensiz devirde çalışan motorun krank milinin veya biyel kollarının kırılması

3-Ürünlerinizi nasıl ve ne kadar zamanda tedarik edebiliriz?

Ürünlerimizi Türkiye'nin en seçkin toptan otomotiv yedek parça firmaları kanalıyla perakende yedek parça firmalarına ve servislerine ulaştırılmaktadır. Sizde parçacılarınızdan veya servisinizden ürünlerimizi tedarik edebilirsiniz. Mevcut Toptan Otomotiv Yedek Parça bayilerimizin listesini görmek için tıklayınız.

4-Kırma tip kolları nasıl kırılıyor? Böyle birşeye neden ihtiyaç duyulmuş?

Biyel kollarının kep ağızları ilk önce düz bir şekilde üretildi. İçten yanmalı motorların gücü ve devri yükseldikçe kep ağızlarında aşınmalar meydana gelmeye başladı ve bu aşınmalar zamanla daha başka arızalara neden oluyordu. Motor üretici firmalar bu sorunu önce kurt ağızlı kol-kep bağlantısıyla çözmeyi başarsalarda teknolojinin ilerleyip motorların daha da güçlenmesiyle bu yöntemde yetmemeye başladı. Hem üretim maliyetlerini düşürmek hemde iç içe geçen yüzlerce parçacığın tam birleşmesini hedefleyen kırma tip biyel kolları motor üretici firmalar tarafından tercih edilemeye başlanmıştır. İç içe geçmiş parçacıklar sayesinde biyel kolları hem daha uzun ömürlü olup, hemde tamirat sırasında gerçekleşebilecek yanlış uygulamaların önüne geçmeyi başarmıştır.

Diğer sorularınız için BMY ile 7/24 iletişime geçebilirsiniz